Józef Ogiński
Anna Wiśniowiecka
Razem z mężem Konstantym Ludwikiem Platerem ufundowała w 1756 roku w Krasławiu seminarium. Po śmierci męża rozszerzyła fundację i w 1789 roku zbudowała klasztor oraz szpital pod przewodnictwem Sióstr Miłosierdzia, które także prowadziły szkołę dla dziewcząt. Na edukację ubogiej szlachty w krasławskim seminarium okoliczna szlachta dokonywała w swoich testamentach licznych zapisów. W 1842 roku seminarium przeniesiono do Mińska.
W dniu 16 sierpnia 1744 roku poślubiła w Wilnie Konstantego Ludwika Platera (1722-1788). Małżeństwo doczekało się trzech córek: Anny Jadwigi Rozalii, Marii, Rozalii Honoraty oraz pięciu synów: Józefa Wincentego, Kazimierza Konstantego, Augusta Hiacynta oraz zmarłych w dzieciństwie Jana Michała i Antoniego Tadeusza.
Żyła w XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.