Jerzy Konstanty Hylzen (1673-1737)
Anna Regina Schemelphenning von der Opje
Wstąpiła do Mniszek Zakonu Świętego Benedykta w Wilnie, do których należał klasztor oraz kościół św. Katarzyny. W owym czasie do zgromadzenia przyjmowane były tylko córki najwybitniejszych litewskich rodów, w większej mierze magnackich. Po kilku latach w zakonie oraz dzięki wpływom rodu została ksienią wileńskich benedyktynek. Jej wyświęcenie na przeoryszę odbyło się w Oktawie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny 1746 roku w kościele św. Katarzyny. Ceremonię swoją obecnością uświetniła szlachta i duchowni: Michał Zienkowicz, Józef Dominik Puzyna, Antoni Wojna, Józef Stanisław Sapieha, „tudzież wielu innych IchMC utriusque sexus, których wszystkich JejMC panna ksieni do klasztoru zaprosiwszy in praesentia JMCi biskupa smoleńskiego i kasztelana inflanckiego, rodzonych braci swoich, solennie traktowała”.
Jako ksieni benedyktynek z energią przystąpiła do uporządkowania spraw majątkowych zakonu i wyznaczenia granicy między jego dobrami a ziemiami do tychże przylegającymi. Dbała również o dochody zgromadzenia, oddając się pod protekcję Michała Kazimierza Radziwiłła, z którym załatwiała sprawy gospodarcze i którego prosiła o możliwość korzystania z surowców (m.in. rudy) znajdujących się w dobrach książęcych. Podobnie jak bracia senatorowie, wykazywała zainteresowania literackie. W 1749 roku w drukarni wileńskich jezuitów wydała w przekładzie "Krótkie zebranie dzielnego ćwiczenia w postępku duchownem". W 1755 roku nową przeoryszą benedyktynek została Joanna Magdalena Plater.
Żyła najpewniej w XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.