EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

? Le Fort

Ur. brak danych
Zm. brak danych

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

W latach siedemdziesiątych XVIII wieku prowadziła pensję w Warszawie. W świetle raportu spisanego przez Adama Kazimierza Czartoryskiego jako właścicielka placówki, choć znała francuski, nie miała odpowiedniego przygotowania do nauczania tego języka.

Fakty z życia osobistego

Wywodziła się z genewskiej rodziny protestanckiej. Familia ta związana była z Rzeczpospolitą od czasów Augusta II. Jean Le Fort był dyplomatą saskim, który zajmował się sprawami polskimi w Petersburgu. Jego syn generał Pierre Le Fort osiadł w Polsce w latach czterdziestych, a opuścił w 1787 roku. 

Można przypuszczać, że madame Le Fort związana była relacjami rodzinnymi ze wspomnianym Pierrem Le Fort. Jego żoną była Marianne Caroline Elisabeth de Schmettau.

Żyła najpewniej w XVIII wieku.


Bibliografia

Przedmiotowa

  1. A. Gieysztor, H.-C. Peyer, S. Stelling-Michaud, H. Barycz, E. Rostworowski, M. Vuilleumier, Echanges entre la Pologne et la Suisse du XIVe au XIXe siecle. Choses - Hommes - Idees, Geneve, 1964.
  2. A. Nikliborc, L'enseignement du français dans les écoles polonaises au XVIIIe siècle, Wrocław, 1962.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl