EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

? Schmitd

Ur. brak danych
Zm. brak danych

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

Prowadziła w Warszawie pensję dla dziewcząt. Istnienie pensji potwierdzone jest źródłowo na lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XVIII wieku. Wymieniona została w raporcie sporządzonym przez Adama Kazimierza Czartoryskiego w 1778 roku, dotyczącym prywatnych placówek prowadzonych przez francuskich i polskich nauczycieli dla dzieci z warstw szlacheckich i mieszczańskich. Pensja istniała nadal w 1786 roku. Trafiły wówczas do niej córki Szymona Tarły, starosty skalskiego, i Marianny z Ilińskich.

Fakty z życia osobistego

Żyła najpewniej w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Biblioteka Kórnicka PAN, Kórnik, BK 7220, Listy Ewy z Tarłów Dembowskiej do Teofili z Działyńskich Szołdrskiej Potulickiej.

Przedmiotowa

  1. A. Nikliborc, L'enseignement du français dans les écoles polonaises au XVIIIe siècle, Wrocław, 1962.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl