Marek Antoni Butler
Franciszka Szczuka
W 1779 roku postanowił udać się w podróż zagraniczną do Italii. Jego orszak wyruszył z Królewca 1 września. Trasa podróży wiodła przez Prusy (Kwidzyn, Grudziądz, Chełmżę, Toruń), Kujawy (Inowrocław, Strzelno), Wielkopolskę (Słupca, Jarocin, Krotoszyn), Śląsk (Wrocław, Strzegom, Gostków), Czechy (Nové Město, Kolin, Pragę, Tabor), Austrię (Linz, Salzburg), Bawarię, Tyrol (Innsbruck) na Półwysep Apeniński, gdzie dotarł pod koniec października 1779 roku. Tam najwięcej czasu spędził w Wenecji, gdzie oprócz zwiedzania miasta, oglądania jego zabytków i kościołów żywo zainteresował się ustrojem Rzeczpospolitej Weneckiej. Dowodem tych pasji jest kilkustronicowe dziełko "Opisanie miasta Wenecji". Również sporo czasu spędził w Padwie, gdzie leczył się ciepłymi wodami. W czasie powrotu wraz ze swoim orszakiem zatrzymał się na kilka tygodni w Norymberdze. Podróż zakończyła się przyjazdem w okolice Fromborka 19 października 1780 roku.
Był dwukrotnie żonaty. Przed 1760 roku poślubił Benedyktę Pacównę, a po jej śmierci Mariannę Markowską. Z pierwszego małżeństwa miał córkę Franciszkę, która wyszła za Jerzego, a później Mikołaja Radziwiłłów. Druga żona dała mu dwóch synów: Jana i Antoniego oraz córkę Józefę.
Żył w XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.