EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Michał Butler

Ur. 27.09.1715
Zm. 21.01.1782 Królewiec

Dane rodziców

Marek Antoni Butler

Franciszka Szczuka 

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

W 1779 roku postanowił udać się w podróż zagraniczną do Italii. Jego orszak wyruszył z Królewca 1 września. Trasa podróży wiodła przez Prusy (Kwidzyn, Grudziądz, Chełmżę, Toruń), Kujawy (Inowrocław, Strzelno), Wielkopolskę (Słupca, Jarocin, Krotoszyn), Śląsk (Wrocław, Strzegom, Gostków), Czechy (Nové Město, Kolin, Pragę, Tabor), Austrię (Linz, Salzburg), Bawarię, Tyrol (Innsbruck) na Półwysep Apeniński, gdzie dotarł pod koniec października 1779 roku. Tam najwięcej czasu spędził w Wenecji, gdzie oprócz zwiedzania miasta, oglądania jego zabytków i kościołów żywo zainteresował się ustrojem Rzeczpospolitej Weneckiej. Dowodem tych pasji jest kilkustronicowe dziełko "Opisanie miasta Wenecji". Również sporo czasu spędził w Padwie, gdzie leczył się ciepłymi wodami. W czasie powrotu wraz ze swoim orszakiem zatrzymał się na kilka tygodni w Norymberdze. Podróż zakończyła się przyjazdem w okolice Fromborka 19 października 1780 roku. 

Fakty z życia osobistego

Był dwukrotnie żonaty. Przed 1760 roku poślubił Benedyktę Pacównę, a po jej śmierci Mariannę Markowską. Z pierwszego małżeństwa miał córkę Franciszkę, która wyszła za Jerzego, a później Mikołaja Radziwiłłów. Druga żona dała mu dwóch synów: Jana i Antoniego oraz córkę Józefę. 

Żył w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Wilno, F. 17, nr 14..
  2. Michał Butler, Butlerio Keliones i Italiją ir Vokietiją 1779-1780 metais Dienoraštis/Dziennik Podróży Butlera do Włoch i Niemiec w latach 1779-1780, wyd. W. Chorążyczewski, A. Pacevičius, A. Rosa, Wilno, 2013.

Przedmiotowa

  1. A Boniecki, Herbarz polski, t. 2, Warszawa, 1900.
  2. J. Ciechanowicz, Rody rycerskie Wielkiego Księstwa Litewskiego, t. 2, Rzeszów, 2001.
  3. S. K. Kossakowski, Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich, Warszawa, 1859.
  4. M. Brensztejn, Butler Aleksander Łukasz, Polski Słownik Biograficzny, t. 3, Kraków, 1937.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl