EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

? Nonder

Ur. brak danych
Zm. brak danych

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

Została zatrudniona jesienią 1761 roku jako guwernantka Weroniki Radziwiłłówny, córki Michała Kazimierza Radziwiłła "Rybeńki" i jego drugiej żony Anny z Mycielskich. Guwernantka otrzymała rekomendację od podskarbiny, być może Magdaleny Agnieszki z Lubomirskich Sapieżyny. Radziwiłłowa uznała w liście do męża, że "kobieta dobra do edukacyi i charakter ma piękny i nie ma żadnych wymysłów".

Fakty z życia osobistego

Żyła w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Archiwum Główne Akt Dawnych, Warszawa, Archiwum Radziwiłłów, dz. IV, sygn. 619, nr 362, Anna z Mycielskich Radziwłłowa, korespondencja Anny z Mycielskich Radziwiłłowej.
  2. Archiwum Główne Akt Dawnych, Warszawa, Archiwum Radziwiłłów, dz. IV, sygn. 369, Anna z Mycielskich Radziwiłłowa, korespondencja Anny z Mycielskich Radziwiłłowej.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl