EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Marcin Laterna

Ur. 1552 Drohobycz
Zm. 1598

Dane rodziców

Jan Laterna

Małgorzata Laterna

Wychowanie i wykształcenie

Pierwsze siedem lat nauki uczył się w szkole parafialnej w Drohobyczu. W 1566 roku zaczął studiować na Akademii Krakowskiej, ale z powodu konfliktu szybko ją opuścił. Następnie zaczął naukę w Szkole Prymasowskiej w Kaliszu, gdzie uczył się przedmiotów humanistycznych, greki, retoryki i dialektyki. Został jezuitą.

Etapy kariery dot. edukacji

Po ukończeniu nowicjatu w 1571 roku zaczął studiować filozofię na Akademii Wileńskiej. Po ukończeniu tego kierunku oraz studium przedmiotów teologicznych zaczął pracować w kolegium jezuickim w Braniewie jako nauczyciel. W latach 1575-1578 jako profesor nauk humanistycznych uczył syntaksy, poetyki i retoryki.

W 1586 roku uzyskał tytuł doktora teologii na Akademii Wileńskiej.

Fakty z życia osobistego

Zasłynął z głoszenia kazań po łacinie i po polsku. W 1579 roku został mianowany kaznodzieją i spowiednikiem królewskim przez Stefana Batorego.

Żył w XVI wieku.


Bibliografia

Przedmiotowa

  1. Bibliografia literatury polskiej – „Nowy Korbut”, t. 2, Warszawa, 1964.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl