EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Krzysztof Hegendorfer

Ur. 1500 Lipsk
Zm. 1540 Luneburg

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Kształcił się w Lipsku. Tam też ukończył uniwersytet. Od 1521 roku był wykładowcą w katedrze grecystyki w Lipsku. W tym czasie studiował także na wydziale teologicznym. W 1536 roku uzyskał stopień doktora, kończąc studia prawnicze we Frankfurcie nad Odrą.

Etapy kariery dot. edukacji

W 1523 roku został rektorem Uniwersytetu w Lipsku. Do roku 1529 studiował prawo. W tymże roku przeniósł się do Poznania i tam wykładał  w katedrze sztuk wyzwolonych w Akademii Lubrańskiego.

Był autorem licznych prac pisemnych z zakresu nauczania, które po uznaniu go za heretyka zostały spalone, a część wpisano na indeks ksiąg zakazanych. W 1535 roku wyjechał z Poznania.

Fakty z życia osobistego

Żył w XV-XVI wieku.


Bibliografia

Przedmiotowa

  1. I. Zarębski, Hegendorfer Krzysztof, Polski Słownik Biograficzny, t. 9, Wrocław, 1960-1961.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl