Jan Ludwik Plater (zm. 1736)
Rozalia Brzostowska (zm. 1746)
Razem z synem Józefem Jerzym około 1786 roku spełniła rozporządzenie męża i sprowadziła do dziedzicznego Oświeja Misjonarzy Wincentego a Paulo. Księża mieli prowadzić pracę duszpasterską w parafii, zarządzać i nauczać w szkole parafialnej, opiekować się przytułkiem oraz prowadzonym przez siostry miłosierdzia szpitalem. Ponadto mieli opiekować się założoną przez szarytki szkołą dla dziewcząt i prowadzić misje w okolicznych dobrach Hylzenów. Inicjatywę w pełni rozwinął ostatni przedstawiciel rodu - Idzi. Wśród licznych zapisów dokonanych w 1798 roku nakazał misjonarzom w szkole parafialnej uczyć "studentów czytania, pisania, języka ruskiego i łacińskiego, początków arytmetyki, geografii, historii, zwłaszcza narodowej i krajowej, oraz także tajemnic religii chrześcijańskiej i reguł dobrych obyczajów".
Była drugą żoną wojewody inflanckiego Jana Augusta Hylzena (1702-1767), za którego wyszła ok. 1735 roku. Doczekali się jeszcze czwórki potomstwa: Józefa Jerzego (1736-1786) - wojewody mścisławskiego, Anny Rozalii (zm. 1791) - żony Pawła Mostowskiego, Justyniana (zm. 1778) - generała majora wojsk koronnych oraz nieznanej z imienia córki (zm. 1753).
Żyła w XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.