Maury Le Sage
Mathurine Bannier
Wykształcenie zdobył w College Saint-Brieuc. Ku zaskoczeniu rodziców w 1777 roku wstąpił do zgromadzenia norbertanów Beauport w Kerity-Paimpol. O samym wykształceniu nie wiadomo zbyt wiele. Z pewnością znane były mu teksty św. Tomasza z Akwinu.
W końcu 1796 roku przybył do Rzeczypospolitej i na zaproszenie Pawła Olechowskiego, kanonika krakowskiego, podjął się zadania nauki trzech synów brata Olechowskiego, Jana, wojskiego powiatu wiślickiego. Jako ich preceptor miał za zadanie nauczenie chłopców trzech języków. Zapewne były to francuski, niemiecki i być może łacina. Zamieszkał wraz z nimi w majątku Sienna. Przed opuszczeniem Olechowskich wiosną 1797 roku Bretończyk spisał, jak wspomina w korespondnecji, instrukcję dotyczącą edukacji podopiecznych, która jednak treści nie znamy.
Po otrzymaniu święceń objął parafię w Boqueho. Wraz z wprowadzeniem "Kościoła konstytucyjnego" w 1791 roku zdecydował się na podróż, która wiodła przez Anglię, Belgię i Niemcy do Rzeczypospolitej (1791-1800), by wrócić do Francji w 1802 roku.
Pochodził z biednej, bretońskiej rodziny. Był najstarszym dzieckiem (miał siostrę).
Żył w XVIII-XIX wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.