EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Hevré-Julien Le Sage

Ur. 27.04.1757 Uzel
Zm. 1832

Dane rodziców

Maury Le Sage

Mathurine Bannier

Wychowanie i wykształcenie

Wykształcenie zdobył w College Saint-Brieuc. Ku zaskoczeniu rodziców w 1777 roku wstąpił do zgromadzenia norbertanów Beauport w Kerity-Paimpol. O samym wykształceniu nie wiadomo zbyt wiele. Z pewnością znane były mu teksty św. Tomasza z Akwinu.

Etapy kariery dot. edukacji

W końcu 1796 roku przybył do Rzeczypospolitej i na zaproszenie Pawła Olechowskiego, kanonika krakowskiego, podjął się zadania nauki trzech synów brata Olechowskiego, Jana, wojskiego powiatu wiślickiego. Jako ich preceptor miał za zadanie nauczenie chłopców trzech języków. Zapewne były to francuski, niemiecki i być może łacina. Zamieszkał wraz z nimi w majątku Sienna. Przed opuszczeniem Olechowskich wiosną 1797 roku Bretończyk spisał, jak wspomina w korespondnecji, instrukcję dotyczącą edukacji podopiecznych, która jednak treści nie znamy.

 

Fakty z życia osobistego

Po otrzymaniu święceń objął parafię w Boqueho. Wraz z wprowadzeniem "Kościoła konstytucyjnego" w 1791 roku zdecydował się na podróż, która wiodła przez Anglię, Belgię i Niemcy do Rzeczypospolitej (1791-1800), by wrócić do Francji w 1802 roku.

Pochodził z biednej, bretońskiej rodziny. Był najstarszym dzieckiem (miał siostrę).

Żył w XVIII-XIX wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Hevré-Julien Le Sage, De la Bretagne à la Silésie. Mémoires d'exil de Hervé-Julien Le Sage (1791 à 1800), oprac. X. Lavagne d'Ortigue, Paris, 1983.

Przedmiotowa

  1. Bernard Ardura, Prémontrés. Histoire et Spiritualité, Saint-Etienne, 1995.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2021 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl