Jan Franciszek Hülsen
Katarzyna Elżbieta Brüggen
W semestrze zimowym roku akademickiego 1693 rozpoczął naukę na Uniwersytecie Albrechta w Królewcu.
W dobrach dziedzicznych oraz królewszczyznach prowadził działalność misyjną i filantropijną. W rodowej Dagdzie ufundował w 1727 roku jezuicką stację misyjną – "missio Hylzeniana", obejmującą również swoim zasięgiem Kownatę i Izvaltę. Działalność misyjna kontynuowana była przez jego synów. Jako starosta marienhauski dbał o Marienhauz. Tamtejszy drewniany kościół parafialny, zrujnowany wojnami i łupieżczymi napadami kozaków i kałmuków, dzięki staraniom Hylzena został odnowiony w 1716 roku.
Jego żoną była baronówna Anna Regina Schemelphenning von der Opje, córka Hieronima, radcy elektora brandenburskiego i przewodniczącego w najwyższym trybunale pruskim (syna Henryka oraz Adelajdy Stanisławskiej), oraz Reginy de Schützen pochodzącej od Jerzego i Katarzyny de Hosius. Małżeństwo miało dwóch synów: Jerzego Mikołaja i Jana Augusta oraz trzy córki: (Annę) Matyldę, Jadwigę Karolinę i Eleonorę.
Żył w XVII-XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.