EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Jan Rybiński

Ur. 1565
Zm. 1608

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Swoją edukację rozpoczął w szkole elementarnej braci czeskich w wielkopolskim miasteczku Łobżenica. Uczył się tam, kiedy swą kadencję rektora sprawował Krzysztof Muzoniusz. Prawdopodobnie dalszą edukację odbył w humanistycznej szkole w Koźminku, gdzie podnosił swoją wiedzę z zakresu greki, łaciny, geometrii, historii, geografii, astronomii, a także języków nowożytnych (polski, niemiecki). Dalszą naukę odbywał wraz z bratem Maciejem w Gdańsku. W tamtejszym ośrodku rozszerzał swoją wiedzę z nauk humanistycznych, opartych na systemie Jana Sturma.

Etapy kariery dot. edukacji

Po okresie gdańskim, w 1582 roku udał się do Witembergii, a w 1584 roku do Heidelbergu. To w tych ośrodkach zainteresował się prawem. Po powrocie do kraju w 1585 roku zawitał na dworze Ostrorogów, u których nauczał. Nie pracował dla nich jednak długo, ponieważ jeszcze w tym samym roku objął posadę nauczyciela języka polskiego w gimnazjum toruńskim. Pracował tam cztery lata, po czym opuścił Toruń i udał się do Gdańska, gdzie również nauczał języka polskiego. W 1592 roku ponownie zawitał do Torunia. Objął w tym czasie stanowiska nauczyciela języka polskiego, jednak z rezygnował z tej funkcji, ponieważ otrzymał zaszczytne stanowisko sekretarza Rady Miejskiej.

Jego dorobek pisarski obejmuje ponad 17 tekstów łacińskich oraz polskich. Do naszych czasów, dzięki trosce samego autora, zachowało się ich tylko 15. Swoje dzieła (wiersze) wydawał w znanych w Prusach Królewskich oficynach wydawniczych. Współpracował z drukarnią J. Rhodego (Gdańsk) i A. Koteniusza (Toruń). Dostrzegał potrzebę rozbudowania ćwiczeń polskich dla pożytku uczniów.

Fakty z życia osobistego

Żył w XVI-XVII wieku.


Bibliografia

Przedmiotowa

  1. S. Salmonowicz, Obrońcy i miłośnicy języka polskiego w Toruniu XVI- XVIII w, Toruń, 1979.
  2. S. Tync, Dzieje Gimnzjum Toruńskiego 1568-1793, Toruń, 1927.
  3. Z. Nowak, Jan Rybiński, zapomniany poeta doby Odrodzenia, Pamiętnik Literacki, 52, 1961.
  4. A. Krzewińska, Jan Rybiński (ok.1565 - po 1608). Poeta i nauczyciel języka polskiego, [w:] Wybitni ludzie dawnego Torunia, red. M. Biskup, Warszawa, 1982.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl