Piotr Aleksander Czapski (1657-1717)
Konstancja Kos (zm. 1699)
Podobnie jak wielu przedstawicieli Czapskich, pobierał nauki domowe. Następnie uczył się w jezuickim kolegium w Toruniu bądź w Grudziądzu, gdzie nabywał umiejętności retorycznych oraz językowych.
W 1713 roku zapisał się do kolegium w Braniewie. Tutaj również podnosił swoje umiejętności z zakresu retoryki czy wymowy. Zapoznawał się także z historią i naukami przyrodniczymi. Prawdopodobnie dzięki staraniom Józefa Kosa udało się mu odbyć podróż po krajach Europy Zachodniej. Towarzyszył wtedy królewiczowi Fryderykowi Augustowi (późniejszy król August III), który udał się do Francji, Italii i krajów niemieckich.
Był zwolennikiem kandydatury saskiej do tronu i przeciwnikiem Stanisława Leszczyńskiego. Swoją karierę polityczną oraz majątek mógł zawdzięczać Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu.
Żył w XVII-XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.