EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Aleksander Czapski

Ur. 1645
Zm. 1711

Dane rodziców

Piotr Czapski (1603-1667)

Helena Konarska (zm. 1672)

Wychowanie i wykształcenie

Był jedynym z rodu związanym z Gimnazjum Gdańskim (Athenaeum Gedanense). Zaczął uczęszczać do tej szkoły w 1658 roku, a został tu zarejestrowany obok Pawła Jasieńskiego jako "nobiles Polonici". Czapski uczył się tutaj przedmiotów humanistycznych, przede wszystkim teologii, filozofii oraz filologii, jednak zapoznawał się także z naukami ścisłymi.

Związany był także ze szkołą w Reszlach. Zapewne długo nie zabawił w tej placówce, chociażby ze względu na jego aktywny udział w działaniach zbrojnych z drugiej połowy XVII wieku.

Etapy kariery dot. edukacji

Fakty z życia osobistego

Był aktywny politycznie na terenie Prus Królewskich. Miał także zasługi w fundacjach sakralnych.

Żył w XVII-XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Księga wpisów uczniów Gimnazjum Gdańskiego 1580-1814, oprac. Z. Nowak i P. Szafran, Warszawa, 1974.

Przedmiotowa

  1. E. Kizik, Koszty utrzymania Gimnazjum Akademickiego, [w:] Gdańskie Gimnazjum Akademickie, red. E. Kotarski, Gdańsk, 2008.
  2. W. Odyniec, Czapski Aleksander, [w:] Słownik Biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, t. 1, red. S. Gierszewski, Gdańsk, 1992.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl