EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Jan Naumański

Ur. brak danych
Zm. 1740

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

Jako magister nauczał w Collegium Regium w Warszawie.

Był znanym wydawcą epoki saskiej. W roku 1729 przez kilka miesięcy publikował dwa tygodniki: „Nowiny Polskie” oraz „Relata Refero”. „Nowiny Polskie” zostały przekształcone później w „Kurier Polski”, który ukazywał się do 1736 roku. Od 1730 roku został zaopatrzony w dodatek „Uprzywilejowane Wiadomości z Cudzych Krajów”.

Fakty z życia osobistego

Żył najpewniej w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Jan Naumański, Geographia novissima albo wielce pożyteczne a przez pytania sporządzone opisanie świata, ziem i miast, z których cztery części świata Europa, Azja, Afryka, Ameryka, geograficznie, fizycznie, politycznie i historycznie objaśnione i illuminowanemi mapami na pożytek kwitnącej młodości wydane [...], Warszawa, 1731.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl