EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Bathilde Toutevoix

Ur. 1741
Zm. brak danych

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Całe swoje życie do 1771 roku spędziła w klasztorze św. Antoniego, gdzie była wychowywana, a następnie zatrudniona u Gabrielle Charlotte de Beauvau-Craon, matki przełożonej tego klasztoru.

Etapy kariery dot. edukacji

Została zatrudniona w 1771 roku przez biskupa wileńskiego Ignacego Massalskiego jako guwernantka podkarbianki Apolonii Heleny Massalskiej (1763-1815), nad którą sprawował opiekę po śmierci jej rodziców. Podopieczna bardzo przywiązała się do panny Toutevoix i w chwili ślubu przyznała jej 600 liwrów dożywotniej pensji.

Fakty z życia osobistego

Żyła w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Apolonia H. Massalska, Apolonia Helena Massalska. Pamiętnik pensjonarki. Zapiski z czasów edukacji w Paryżu (1771-1779), wstęp i oprac. M. E. Kowalczyk, przekład z j. franc. A Pikor-Półtorak, Kraków, 2012.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl