EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

? Petit

Ur. brak danych
Zm. brak danych

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

Była guwernantką Izabelii z Flemingów (1746-1835), a później równocześnie jej dwóch starszych córek (z małżeństwa z Adamem Kazimierzem Czartoryskim): Teresy (1765-1780) oraz Marii (1768-1854). Następnie podjęła się opieki już tylko nad pięcioletnią Zofią z Czartoryskich, późniejszą Zamoyską (1778-1837), najmłodszą z  córek.

Panna Petit miała bardzo duże doświadczenie jako guwernantka, jednakże w czasie opieki nad najmłodszą Czartoryską była już bardzo leciwa i miała zaniedbywać podopieczną. Ta uważała panią Petit za osobę pobożną, cierpliwą i dobrą. Guwernantka uczyła swoją podopieczną katechizmu, języka francuskiego, historii i geografii. Czytywała z Zofią fragmenty Woltera, Jeana Racine'a, "Przypadki Robinsona Crusoe" Daniela Defoe, "Księgę tysiąca i jednej nocy" oraz 'L'Ami des Enfants" Arnauda Berquina.

Fakty z życia osobistego

Żyła w XVIII-XIX wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Kufer Kasyldy, czyli wspomnienia z lat dziewczęcych, Wyboru z pamiętników XVIII-XIX w. dokonały D. Stępniewska i B. Walczyna, Warszawa, 1974.

Przedmiotowa

  1. L. Dębicki, Puławy (1762-1830). Monografia z życia towarzyskiego, politycznego i literackiego na podstawie archiwum ks. Czartoryskich w Krakowie, Lwów, 1888.
  2. M.E. Kowlaczyk, Pamięć o tragicznie zmarłej księżniczce Teresie Czartoryskiej (1765-1780), [w:] Nie wszystek umrę. Pamięć o zmarłych w kulturze staropolskiej, red. A. Jankowski, A. Klonder, Bydgoszcz, 2015.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl