Wincenty Lengnich
Katarzyna Möller
Do 1707 roku uczył się w gdańskiej szkole mariackiej. Mając 13 lat, został wysłany do Gniewu w celu nauki języka polskiego. W latach 1707-1710 uczył się w Gimnazjum Akademickim w Gdańsku pod kierunkiem S.F. Willebnerga, później na uniwersytecie w Halle. Studiował tam prawo, historię i wymowę. Wówczas odczuł też silne wpływy Christiana Thomasiusa, A. H. Franckego i Christiana Wolffa. Był uczniem M. H. Gundlinga, współpracował w redagowanym przez niego czasopiśmie naukowym „Nowa Biblioteka”. Tam W 1712 roku uzyskał licencjat z prawa, 1713 roku uzyskał doktorat z obojga praw.
Po powrocie do Gdańska zaczął pracować jako nauczyciel oraz historyk. W 1729 roku podjął pracę jako profesor retoryki oraz poezji w Gdańskim Gimnazjum Akademickim, od 1749 roku został profesorem prawa i historii oraz objął stanowsiko inspektora w Gdańskim Gimnazjum Akademickim.
Od 1738 roku był jednym z nauczycieli domowych w rodzinie Poniatowskich, w tym Stanisława Antoniego. Uczył go języka niemieckiego i zapewne historii, być może także prawa. Jego dzieło "Historia Polona a Lecho ad Augusti II mortem", wydane w roku 1740 w Lipsku, a w 1750 w Gdańsku, zostało zadedykowane ojcu przyszłego monarchy Stanisławowi Poniatowskiemu.
W 1737 roku został członkiem Akademii Nauk w Petersburgu.
Stworzył obszerne dzieło "Historia Prus Królewskich", opracowywał również "Kronikę polską" Galla Anonima i kronikę Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem.
Był wydawcą pierwszego czasopisma historycznego "Polnische Bibliothek", a także współzałożycielem towarzystwa naukowego Societas Litteraria.
Żył w XVII-XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.