EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Florian Brunon Strawiński

Ur. 1750 Nakryszki
Zm. brak danych

Dane rodziców

Ignacy Strawiński

 

 

Wychowanie i wykształcenie

Być może uczęszczał do któregoś z kolegiów szlacheckich.

Etapy kariery dot. edukacji

Był autorem zeszytu szkolnego zawierającego notatki i ćwiczenia z lekcji szkolnych, w których brał udział w latach 1763-1766. W zeszycie znajdują się zapiski i przykłady z zakresu epistolografii, retoryki oraz wprawki z języka łacińskiego. Dodatkowo można tam znaleźć ćwiczenia z geometrii praktycznej, a także przykłady epigramatów oraz wierszy pobożnych i okolicznościowych (w tym Andrzeja Kochanowskiego) i ćwiczeń oratorskich (m.in. z dzieł Horacego i Tacyta). Notatki ilustrowane przy użyciu akwareli. Zeszyt pochodzi z biblioteki Adama Strawińskiego mieszczącej się w dworze w Nakryszkach (zniszczony w czasie II wojny światowej). Zawiera również ex libris Floriana Brunona Strawińskiego. Treść zeszytu daje dobre wyobrażenie o programie nauki syna szlacheckiego, przyszłego statysty, urzędnika i polityka w początkach drugiej połowy XVIII wieku.

Fakty z życia osobistego

Wywodził się ze szlacheckiej rodziny zamieszkującej tereny Wielkiego Księstwa Litewskiego. Strawińscy byli właścicielami dóbr Nakryszki (obecnie Białoruś).

Po ojcu był starostą słonimskim.

Żył w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, rkps 267, Florian Brunon Strawiński, zeszyt uczniowski.

Przedmiotowa

  1. Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Spisy. T. 2, Województwo trockie XIV-XVIII wiek, red. A. Rachuba; oprac. H. Lulewicz [et al.] ; przy współpracy A. Macuka i J. Aniszczanki, Warszawa, 2009.
  2. Katalog rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, t. 2, oprac. H. Kozerska i W. Stummer, Warszawa, 1973.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl