Marcin Bernic (Bernicz) (zm. po 1673)
Zofia Anna Corbiniani (zm. 1682 lub 1689)
Był blisko związany z magnaterią litewską, pozostawał w jej służbie. W 1681 roku był pisarzem i zaufanym agentem hetmana litewskiego Michała Paca, pełniąc dla niego rozmaite delikatne misje polityczne. Po śmierci swego chlebodawcy wiele lat służył u Sapiehów, a konkretnie u hetmana litewskiego Kazimierza Jana Sapiehy, wykonując dla niego podobne usługi. Był jednak również guwernerem Michała Franciszka i Aleksandra Pawła Sapiehów, synów wojewody wileńskiego Kazimierza Jana Sapiehy, w trakcie ich podróży edukacyjnej w latach 1686-1688. Towarzyszył im m.in. w trakcie pobytu we Francji. Z pewnością był cennym nauczycielem i przewodnikiem jako człowiek o dużych umiejętnościach i doświadczeniu w polityce i dyplomacji. W 1688 roku miał towarzyszyć w drodze do Austrii jednemu z synów hetmana Sapiehy w celu podjęcia służby w wojsku cesarskim. W 1692 roku był skarbnikiem różańskim i za zasługi otrzymał w nagrodę od Sapiehy dworek w Wilnie.
Jego ojciec był mieszczaninem lwowskim, dworzaninem i lekarzem królewskim oraz przyrodnikiem. Matka była znaną poetką łacińską, tworzącą na dworze królowej Marii Kazimiery Sobieskiej. Był starszym bratem kanonika lwowskiego Augustyna Bernicza.
Żył w XVII-XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.