EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Jan Teodor Bernic (Bernicz)

Ur. brak danych
Zm. brak danych

Dane rodziców

Marcin Bernic (Bernicz) (zm. po 1673)

Zofia Anna Corbiniani (zm. 1682 lub 1689)

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

Był blisko związany z magnaterią litewską, pozostawał w jej służbie. W 1681 roku był pisarzem i zaufanym agentem hetmana litewskiego Michała Paca, pełniąc dla niego rozmaite delikatne misje polityczne. Po śmierci swego chlebodawcy wiele lat służył u Sapiehów, a konkretnie u hetmana litewskiego Kazimierza Jana Sapiehy, wykonując dla niego podobne usługi. Był jednak również guwernerem Michała Franciszka i Aleksandra Pawła Sapiehów, synów wojewody wileńskiego Kazimierza Jana Sapiehy, w trakcie ich podróży edukacyjnej w latach 1686-1688. Towarzyszył im m.in. w trakcie pobytu we Francji. Z pewnością był cennym nauczycielem i przewodnikiem jako człowiek o dużych umiejętnościach i doświadczeniu w polityce i dyplomacji. W 1688 roku miał towarzyszyć w drodze do Austrii jednemu z synów hetmana Sapiehy w celu podjęcia służby w wojsku cesarskim. W 1692 roku był skarbnikiem różańskim i za zasługi otrzymał w nagrodę od Sapiehy dworek w Wilnie.

Fakty z życia osobistego

Jego ojciec był mieszczaninem lwowskim, dworzaninem i lekarzem królewskim oraz przyrodnikiem. Matka była znaną poetką łacińską, tworzącą na dworze królowej Marii Kazimiery Sobieskiej. Był starszym bratem kanonika lwowskiego Augustyna Bernicza.

Żył w XVII-XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Archiwum Główne Akt Dawnych, Warszawa, Archiwum Radziwiłłów, dz. V, sygn. V, 616, Jan Teodor Bernic, Listy.

Przedmiotowa

  1. A. Markiewicz, Podróże edukacyjne w czasach Jana III Sobieskiego. Peregrinationes Jablonovianae, Warszawa, 2011.
  2. K. Piwarski, Bernitz Jan Teodor, Polski Słownik Biograficzny, t. 1, Kraków, 1935.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl