EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Walerian, imię zakonne Ambroży od św. Waleriana Wąsowicz

Ur. 1680
Zm. 13.04.1749 Radom

Dane rodziców

 

Wychowanie i wykształcenie

W 1698 roku wstąpił w Podolińcu do zakonu pijarów. Wykształcenie zdobył w szkołach zakonnych. Być może w Radomiu.

Etapy kariery dot. edukacji

Był nauczycielem w kilku placówkach pijarskich, m.in. w Warszawie i Łowiczu (1700-1701). Przez dłuższy okres pełnił także urząd kapelana magnackiego u podkomorzego nadwornego koronnego Jerzego Dominika Lubomirskiego, przebywając na jego dworze około siedem lat, być może z przerwami (1708-1715). Jak wynika z zapisów pamiętnika Felicjana Junoszy Piaskowskiego, Wąsowicz był u Lubomirskich również guwernerem. Uczył samego Piaskowskiego, zapewne gramatyki łacińskiej. Otrzymywał on u Wąsowicza dwie godzinne lekcje dzienne, rano i po południu. Piaskowski wprawiał się pod okiem Wąsowicza głównie w sztuce kopiowania dokumentów, przepisując np. diariusze sejmów.

Wąsowicz piastował także szereg ważnych stanowisk zakonnych – był rektorem w Warszawie i Radomiu. Był także prowincjałem przez sześć lat (wybrany w 1729 roku). Na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych przebywał przez trzy lata w Rzymie u boku generała zakonu pijarów jako asystent prowincji.

Fakty z życia osobistego

Miał pochodzić z Przyszowa w Krakowskiem. Zapewne tożsamy jednak z synem stolnika sochaczewskiego Marcina Wąsowicza, który poczynił fundacje na rzecz pijarów w Radomiu. Waleriana określono jako „męża wielkiego przezoru i ludzkości”. 

Żył w XVII-XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Felicjan Junosza Piaskowski, Pamiętnik Felicjana Junoszy Piaskowskiego podstolego podlaskiego, majora J. K. Mości, począwszy od roku 1690, Lwów 1865, s. 9-10., Lwów, 1865.
  2. Kasper Niesiecki, Herbarz Polski, t. 9, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk, 1842.
  3. Historia Domus Varsaviensis Scholarum Piarum, oprac. L. Chmaj, Wrocław, 1959.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl