Marcin Ossowski (Osowski)
Teresa Deduńska
Wstąpił do zakonu jezuitów w 1759 roku. Odbył studia zakonne. Filozofii uczył się w Kaliszu (1762-1765). Dalsze studia filozoficzne, poszerzone o zgłębianie tajników fizyki eksperymentalnej odbywał w Poznaniu (1765-1767). Natomiast teologię studiował już w Poznaniu (1767-1769). Święcenia kapłańskie przyjął krótko przed kasatą swojego zakonu. Przebywał wówczas w Krakowie, odbywając trzecią probację.
Działalność nauczycielską rozpoczął wcześnie. Tuż po zakończeniu nowicjatu w Krakowie był wykładowcą w klasach infimy i gramatyki w kolegium jezuickim w Rawie Mazowieckiej (1761-1762). Później był nauczycielem poetyki w kolegium zakonu w Krośnie, a podczas kilkuletnich studiów filozoficzno-teologicznych w Poznaniu był nauczycielem geografii i historii powszechnej w tamtejszym kolegium. Po kasacie zakonu w 1773 roku rozpoczął karierę prywatnego nauczyciela. Został wówczas wychowawcą starościca guzowskiego Antoniego Protazego (Prota) Potockiego. Odbył ze swoim uczniem zagraniczną podróż edukacyjną. Jego wielką zasługą było wykształcenie ekonomiczne, które przekazał swemu podopiecznemu, a także jego aktywność na tym polu inspirująca poczynania gospodarcze i finansowe Prota Potockiego, m.in. zakładanie manufaktur oraz banku.
Pochodził z rodziny mieszczańskiej.
Żył w XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.