Marcin Bernicz (zm. po 1673)
Zofia Anna Corbiniani (zm. 1682 lub 1689)
Początkowe wykształcenie odebrał być może we Lwowie. Nie wiadomo, gdzie odbywał studia. Jego ojciec Marcin studiował w Padwie (immatrykulacja w 1663 roku), więc być może i on tam studiował. Określano go jako człowieka biegłego w wielu umiejętnościach. Uzyskał spore doświadczenie dyplomatyczne.
Augustyn był agentem politycznym Sapiehów. Przede wszystkim był długoletnim pośrednikiem między Benedyktem Sapiehą a królem polskim oraz dworami berlińskim i wiedeńskim. Jeździł do Berlina w celu pertraktacji z elektorem brandenburskim (1681, 1686/1687) oraz do Wiednia na dwór cesarski (1688 oraz ponownie 1696/1697 w służbie królewicza Jakuba Sobieskiego).
Bernicz został guwernerem Teodora i Franciszka Lubomirskich, synów Stanisława Herakliusza, którzy w końcu 1699 roku wyjechali w zagraniczną podróż edukacyjną. Zgodnie z instrukcją, napisaną przez ojca podróżników, Bernicz miał nadzorować ich naukę oraz dopilnować właściwej formacji moralnej, ucząc właściwego postępowania. Ojciec zalecał synom zgodną koegzystencję braterską i całkowite posłuszeństwo „dyrektorowi” Berniczowi, delegując na niego swoją władzę rodzicielską. Miał on również nadzorować ich kontakty dworskie i towarzyskie oraz dbać o przestrzeganie manier i konwenansów w taki sposób, aby nie narazili na szwank dobrego imienia i honoru domu Lubomirskich. Bernicz miał wreszcie dbać o budżet podróżny, oszczędnie gospodarując finansami i odmawiając zdecydowanie zbyt wygórowanym żądaniom finansowym swoich podopiecznych.
Żył w XVII-XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.