Michał Józef Rzewuski (1699-1769)
Franciszka z Cetnerów Rzewuska
Początkowo, wzorem swoich braci odebrał wykształcenie domowe, w rodzinnym Rozdole. Następnie uczył się prawdopodobnie w Warszawie, w jezuickim Collegium Nobilium. Był tam zapewne jednym z pierwszych uczniów. W czasie podróży edukacyjnej kształcił się w Italii, przygotowując się do kariery kościelnej, którą miał zamiar kontynuować po powrocie do kraju. Jego preceptorem podczas studiów teologicznych w Rzymie był pijar, ksiądz Samuel Wysocki. Zabiegał, jednak nieskutecznie, o to, aby jego opiekunem został za granicą inny sławny pijar - Stanisław Konarski.
Przebywając w Italli, Rzewuski przyjął święcenia kapłańskie. Studia teologiczne w Italii zakończył prawdopodobnie w 1757 roku, gdyż w tym roku został kanonikiem krakowskim.
Był opatem wągrowieckim. Z kanonictwa krakowskiego zrezygnował w roku 1764.
Jego braćmi byli Franciszek, Kazimierz i Jan Rzewuscy.
Żył w XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.