Szymon Jonston
Anna Becker
W latach 1611-1614 uczył się w szkole braci czeskich w Ostrorogu. Następnie studiował w Schönaichianum w Bytomiu. Kolejnym miejscem jego nauki było protestanckie Gimnazjum w Toruniu, do którego został przyjęty 1619 roku. Zapewne na przełomie lat 1622/1623 udał się do Szkocji, ojczyzny przodków. Tam w początkach 1623 roku rozpoczął dwuletnie studia z zakresu filozofii, teologii i hebrajszczyzny na uniwersytecie Saint Andrews (w St. Mary’s College). Spotkało go wówczas wielkie wyróżnienie, gdyż został zaliczony przez arcybiskupa Spotswood w poczet dwunastu alumnów królewskich.
Po powrocie do Rzeczypospolitej został nauczycielem rodzin innowierczych. Od 1625 roku, przez trzy lata, był preceptorem młodych Korczbok-Zawadzkich w Lesznie.
W połowie 1628 roku wyjechał w podróż edukacyjną (Frankfurt nad Odrą, Lipsk, Wittenberga, Groningen). Studiował medycynę na uniwersytecie holenderskim we Franeker, a później w Lejdzie (od 13 lutego 1630). Wiosną 1631 roku wyruszył do Anglii. Bawił w Londynie i Cambridge, gdzie złożył do druku swoje dzieło filozoficzne "De constantia naturae i historyczne De quatuor monarchiis".
Po powrocie do kraju został również preceptorem Bogusława Leszczyńskiego (syna Rafała Leszczyńskiego), Władysława Dorohostajskiego i Władysława Korczbok-Zawadzkiego. Wyjechał z nimi w podróż edukacyjną jako guwerner (Niemcy, Holandia, Anglia). Wraz ze swymi podopiecznymi studiował w 1632 r. we Franeker (filozofię i medycynę). Pół roku później, wraz ze swymi wychowankami immatrykulował się na uniwersytet w Lejdzie (30 sierpnia 1632). Tam dzięki napisaniu traktatu "De febribus Jonston" otrzymał doktorat z medycyny (1634). Uzyskał też doktorat z filozofii. Studia dopełnił wiedzą praktyczną podczas zwiedzania Holandii (Dordrecht, Harderwijk).
Wiosną 1634 roku udał się do Cambridge, gdzie włączono go do grona doktorów medycyny. Podróż zakończyło dwuletnie wojażowanie po Flandrii, Brabancji i Francji. Z Paryża ruszono na zwiedzanie znaczniejszych miast Francji i Italii.
Peregrynanci wrócili do Rzeczypospolitej jesienią 1636 roku. Jonston osiadł w Lesznie, gdzie pracował jako nadworny medyk Leszczyńskich oraz fizyk miejski.
Pochodził ze szkockiej rodziny szlacheckiej, której przedstawiciele osiedlili się w XVI wieku w Wielkopolsce.
Żył w XVII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.