EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Kazimierz Latour (La Tour) de

Ur. brak danych
Zm. brak danych

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

Osoba taka jest kilkakrotnie wzmiankowana jako nauczyciel domowy u Radziwiłłów nieświeskich. Około roku 1709/1710 miał on zostać nauczycielem „nauk światowych, mianowicie wojennych” Michała Kazimierza Radziwiłła „Rybeńko”, starszego syna Anny Katarzyny z Sanguszków Radziwiłłowej. Latour miał być wówczas czynnym żołnierzem, służąc w regimencie pieszym pod komendą ojca swego podopiecznego, czyli Karola Stanisława Radziwiłła, kanclerza litewskiego. Później miał jednak wstąpić do zakonu i zostać proboszczem w Nieświeżu. Po raz drugi de Latour jest wspomniany jako guwerner młodszego syna Anny Katarzyny z Sanguszków Radziwiłłowej, czyli Hieronima Floriana Radziwiłła, kiedy ten wyjeżdżał w swoją podróż zagraniczną w latach trzydziestych XVIII wieku. Tytułowany był wówczas kanonikiem płockim. Trudno rozstrzygnąć, czy była to ta sama osoba, czy chodziło o krewnych, lub zbieżność nazwiska? Znany jest również proboszcz mirski Kazimierz de Latour oraz archidiakon białoruski. Jako guwerner podróżny Hieronima Floriana Latour (La Tour) był adresatem instrukcji "Informacyja Jego Mości księdzu de Latourowi, archidiakonowi białostockiemu, gubernatorowi syna mego Hieronima, jadącego do cudzych krajów dana", którą skierowała do niego matka młodego wojażera. Zadaniem Latoura było czuwanie nad właściwym zachowaniem się i prowadzeniem młodego księcia na dworach europejskich oraz jego należytą formacją religijną i moralną, a także dobrą kondycją zdrowotną.

Fakty z życia osobistego

Żył w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Anna z Sanguszków Radziwiłłowa, Uwagi i napomnienia w związku z wyjazdem syna Hieronima Floriana Radziwiłła za granicę (1733), [w:] Przestrogi i nauki dla dzieci. Instrukcje rodzicielskie (XVIII w.), wstępem i objaśnieniami opatrzyły M.E. Kowalczyk i D. Żołądź-Strzelczyk, Wrocław, 2017.

Przedmiotowa

  1. E. Kotłubaj, Galeria portretów radziwiłłowskich, Wilno, 1857.
  2. K. Stojek-Sawicka, Duchowni katoliccy w roli prywatnych nauczycieli i wychowawców na dworze Radziwiłłów nieświeskich w XVIII wieku, Rozprawy z Dziejów Oświaty, t. 45, 2006.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl