Mikołaj Pac
Zofia Agata Sapieha
W młodości odbył podróż edukacyjną. Był w Niemczech i w Italii. W marcu 1609 roku immatrykulował się na uniwersytecie w Padwie, chociaż nie ma pewności, czy tam studiował. Następnie kształcił się w Bolonii. Po powrocie z podróży otrzymał urząd pisarza litewskiego.
Był blisko związany z dworem królewskim. Dlatego Zygmunt III Waza wyznaczył go na jednego z opiekunów swego syna Władysława podczas jego wojażu po Europie. Stąd w latach 1624-1625 był jednym z najbliższych towarzyszy podróży zagranicznej królewicza Władysława Wazy. Spod jego pióra wyszedł najobszerniejszy opis tej podróży, wydany pod tytułem „Obraz dworów europejskich na początku XVII wieku”. Pac odgrywał ważną rolę w orszaku królewicza. Można powiedzieć, że obok Albrychta Stanisława Radziwiłła był głównym opiekunem Władysława. Oficjalnie pełnił wówczas funkcję sekretarza królewskiego. Był najbliższym pomocnikiem Albrychta Stanisława Radziwiłła w wykonywaniu jego zadań ochmistrza orszaku królewskiego.
Żył w XVI-XVII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.