Michał Karol Radziwiłł (po 1614 - 1656)
Izabela Krystyna Sapieha
Otrzymał wykształcenie domowe. Następnie odbył dość krótki kurs nauk w jezuickim kolegium w Nieświeżu. Uczył się tam niespełna dwa lata (1661-1663). Po śmierci ojca nad jego edukacją czuwała matka oraz krewniacy z linii birżańskiej: koniuszy litewski Bogusław Radziwiłł i z katolickiej linii nieświeskiej Michał Kazimierz Radziwiłł.
Dalsze plany edukacyjne przez dość długi czas nie były sprecyzowane. Dopiero po trzech latach od zakończenia nauki w kolegium jezuickim wyjechał w zagraniczną podróż edukacyjną po Europie (1666-1670). Bawił w Berlinie i Saksonii. W jej trakcie uczył się w akademii jezuickiej w Lyonie. Zwiedził również Francję (w tym Paryż, Wersal i okolice), Italię, Anglię i Holandię. Listy pisane przez niego z zagranicy potwierdzają, że przemożny wpływ na jego wykształcenie miał Bogusław Radziwiłł, z którego protekcją Stanisław wiązał wielkie nadzieje. Za granicą uczył się głównie języka francuskiego oraz sztuk rycerskich.
Był podczaszycem litewskim i ordynatem kleckim. Za panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego uzyskał w 1670 roku stopień dowódcy gwardii królewskiej, a później otrzymał urząd stolnika litewskiego, a następnie marszałka wielkiego litewskiego.
Żył w XVII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.