EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Kajetan Onufry Sierakowski

Ur. 1753
Zm. brak danych

Dane rodziców

Roman Sierakowski (zm. 1783)

Wychowanie i wykształcenie

Odebrał staranne wykształcenie w kraju, po ukończeniu którego udał się za granicę

Etapy kariery dot. edukacji

Fakty z życia osobistego

W Waplewie założył ogród. Owocem tych zainteresowań był traktat "Postać ogrodów, która do dwóch zmysłów: smaku w owocach i powonienia w kwiatach, szczególniej ściąga się" (1798).

Ożenił się z bliską krewną, Anną Teodorą Sierakowską (1765-1792), jedynaczką po Teodorze Sierakowskim (zm. 1787). Dzięki temu ożenkowi stał się właścicielem dóbr waplewskich. Para w 1783 r. doczekała się syna Antoniego. Drugą żoną Kajetana była Helena Dzieduszycka, córka cześnika wielkiego koronnego Tadeusza. 

Żył w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Archiwum Państwowe, Gdańsk, Zespół 1000, Akta Sierakowskich z Waplewa.
  2. Archiwum Państwowe, Malbork, Zesp. 61, sygn. 002.

Przedmiotowa

  1. A. Bukowski, Waplewo. Zapomniana placówka kultury polskiej na Pomorzu Nadwiślańskim, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź, 1989.
  2. Sierakowski Kajetan Onufry, Polski Słownik Biograficzny, t. 37.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl