EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Jan Branicki

Ur. brak danych Ruszcza
Zm. 1533

Dane rodziców

Hieronim Branicki

Barbara Wielopolska

Wychowanie i wykształcenie

Początkowo uczył się w szkole parafialnej w Ruszczy, a potem został przez rodziców przeznaczony do stanu duchownego na dwór prymasa Jana Łaskiego. 

Etapy kariery dot. edukacji

Jako związany z dworem prymasa Jana Łaskiego został mianowany ochmistrzem i wychowawcą jego bratanków Jana i Hieronima. Razem z Janem Łaskim oraz Janem i Stanisławem Radziwiłłami - synami Mikołaja, wojewody wileńskiego, przebywał w Wiedniu, a potem udali się w podróż do Italii (1514). Wraz z podopiecznymi znalazł się w Rzymie (1514), skąd ruszyli do Bolonii (1515). Oprócz Łaskiego i Radziwiłłów miał pod swoją opieką również Macieja Śliwickiego, Jana z książąt litewskich oraz Wilhelma Jarockiego. Dbał o edukację podpopiecznych, głównie w posługiwaniu się językami obcymi. Z racji słabego przyswajania wiedzy przez Stanisława Radziwiłła, zorganizaował mu prywatnego nauczyciela. Nie wiadowo, jak długo Branicki przebywał ze swymi podopiecznymi w Italii, ale najpewniej około 1516 roku wrócił do kraju. 

Fakty z życia osobistego

Po powrocie do Rzeczypospolitej związał się z dworem Hieronima Łaskiego - wojewody sieradzkiego. Brał udział w poselstwie do cesarza Karola V (1520). Był kanonikiem gnieźnieńskim (1521-1533). 


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Korespondencja studentów bolońskich z prymasem Janem Łaskim z 1515 roku, oprac. L. Gładyszewski, Studia Gnesnensia, t. 3, 1977.

Przedmiotowa

  1. M. Chachaj, Zagraniczna edukacja Radziwiłłów, Lublin, 1995.
  2. J. Korytkowski, Prałaci i kanonicy katedry metropolitalnej gnieźnieńskiej od roku 1000 aż do dni naszych. Podług źródeł archiwalnych, t. 1, Gniezno, 1883.
  3. S. Kot, Polska Złotego Wieku a Europa. Studia i szkice, Warszawa, 1987.
  4. O. Bartel, Jan Łaski, cz. 1, Warszawa, 1955.
  5. W. Pociecha, Ze studiów bolońskich Jana Łaskiego, Reformacja w Polsce, 4, 1926.
  6. W. Pociecha, Branicki Jan, Polski Słownik Biograficzny, t. 2, Kraków, 1936.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl