EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Samuel Puciata

Ur. brak danych
Zm. 1663

Dane rodziców

Jan Puciata

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

Jako sługa Bogusława Radziwiłła - syna Janusza, kasztelana wileńskiego, udał się wraz z nim w podróż zagraniczną jako jego ochmistrz. W lipcu 1637 roku opuścili Wilno i udali się do Gdańska, skąd w połowie października wyruszyli do Holandii. W grudniu stanęli w Groningen, gdzie Bogusław rozpoczął naukę, która trwała do połowy kwietnia 1638 roku. Dalej Puciata razem z podopiecznym i resztą orszaku zwiedzali Fryzję, Amsterdam i Utrecht, gdzie Bogusław rozpoczął studia na tamtejszym uniwersytecie (1 października 1638). W listopadzie orszak ruszył do Francji i w grudniu zawitał do Paryża. W końcu kwietnia 1639 orszak opuścił Paryż i udał się na północ, zwiedzając kolejno Orlean, Blois, Tours, Saumur, Angers, Nantes, Poitiers, La Rochelle, Lyon oraz Breisach. Potem (czerwiec 1639) stanęli znów w Paryżu, skąd w sierpniu 1639 roku udali się w drogę powrotną do kraju przez Holandię. Z powodu burzy morskiej przypłynęli do Anglii, którą zwiedzali przez kilka tygodni. Na tym zakończyła się podróż edukacyjna Bogusława, a zaczęła jego przygoda żołnierska po przybyciu w październiku do Holandii. Nieznane są jednak losy Puciaty w tymże okresie życia Bogusława

Fakty z życia osobistego

Od 1629 roku był marszałkiem dworu Bogusława Radziwiłła oraz jego wiernym sługą. 

Żył w XVII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Archiwum Główne Akt Dawnych, Warszawa, Archiwum Radziwiłłów, dz. V, 12631, Samuel Puciata, Listy Samuela Puciaty do Radziwiłłów.
  2. Bogusław Radziwiłł, Autobiografia, wyd. T. Wasilewski, Warszawa, 1979.

Przedmiotowa

  1. M. Chachaj, Zagraniczna edukacja Radziwiłłów, Lublin, 1995.
  2. Rodzina. Herbarz szlachty polskiej, t. 15, oprac. S. Uruski, Warszawa, 1931.
  3. B. Kalicki, Bogusław Radziwiłł, koniuszy litewski. Szkic historyczny, Kraków, 1878.
  4. U. Augustyniak, W służbie hetmana i Rzeczypospolitej. Klientela wojskowa Krzysztofa Radziwiłła (1585-1640), Warszawa, 2004.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl