EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Maciej Włochowicz

Ur. brak danych
Zm. brak danych

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Korzystając z okazji jako ochmistz Jana Albrychta Radziwiłła, zapisał się do księgi nacji polskiej Uniwersytetu w Padwie (26 marca 1609).

Etapy kariery dot. edukacji

Jako sługa Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotki" został mianowany ochmistrzem Jana Albrychta Radziwiłła w 1607 roku, który przebywał na naukach w Dillingen. Z racji niepowodzenia Andrzeja Zaleskiego w dotychczasowej roli ochmistrza, w grudniu Włochowicz przybył do Dillingen, aby zająć jego miejsce. Po przybyciu do podopiecznego uregulował wszystkie długi oraz przygotował orszak młodego Radziwiłła w dalszą podróż do Italii, która nastąpiła w styczniu 1608 roku. Początkowo podróźnicy odwiedzili Mediolan (luty-marzec 1608), a potem udali się do Bolonii, Rzymu (kwiecień 1608), środkowej Italii, Padwy, gdzie wpisali się do księgi nacji polskiej (26 III 1609). Jeszcze na początku sierpnia 1610 roku przebywali w Mediolanie, a zapewne w początkach 1611 roku udali się w podróź powrotną na Litwę.

Fakty z życia osobistego

Żył w XVI-XVII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Archiwum Główne Akt Dawnych, Warszawa, Archiwum Radziwiłłów, dz. IV, kop. 175, Jan Albrycht Radziwiłł, List Jana Albrychta Radziwiłła do stryja Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, Dillingen 4 I 1608.
  2. Archiwum Główne Akt Dawnych, Warszawa, Archiwum Radziwiłłów, dz. IV, kop. 175, Jan Albrycht Radziwiłł, List Jana Albrychta Radziwiłła do M. Pukińskiego, Rzym 24 V 1608.
  3. Archiwum Nacji Polskiej w Uniwersytecie Padewskim, oprac. H. Barycz, t. 1, Wrocław, 1971.

Przedmiotowa

  1. M. Chachaj, Zagraniczna edukacja Radziwiłłów, Lublin, 1995.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl