EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Piotr Zaleski

Ur. brak danych
Zm. brak danych

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Podczas podróży zagranicznej z Janem Albrychtem Radziwiłłem wpisał się do metryki w Dillingen (14 kwietnia 1606).

Etapy kariery dot. edukacji

Był sługą Radziwłłów na dworze Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła. W 1606 roku został ochmistrzem Jana Albrychta Radziwiłła - syna marszałka litewskiego Albrychta - podczas jego podróży zagranicznej. Razem z drugim preceptorem Mateuszem Newem był odpowiedzialny za właściwy przebieg peregrynacji. W początkach 1606 roku opuścili Litwę i w kwietniu dotarli do Augsburga, a 14 kwietnia do miejsca docelowego peregrynacji - Dillingen. Tam młody Radziwiłł podjął naukę w kolegium jezuickim. Podczas peregrynacji razem z podopiecznym odwiedził Ulm, Monachium oraz Ingolstadt. Ze względu na niski poziom edukacji w Dillingen oraz plebejski charakter miasta zdecydował wiosną 1607 roku o przenosinach do Augsburga, ale plany z powodu braku funduszy należało przesunąć. Często podadał w konflikt z Piotrem Minockim - członkiem świty Radziwiłła oraz niesumiennie prowadził rejestr wydatków. Z tego też powodu zostal we wrześniu 1607 roku odwołany na Litwę, a jego miejsce miał zająć Maciej Włochowicz

Fakty z życia osobistego

Wywodził się z litewskiej szlachty.

Żył w XVI-XVII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Archiwum Główne Akt Dawnych, Warszawa, Archiwum Radziwiłłów, dz. V, 18369, Andrzej Zaleski, List Andrzeja Zaleskiego do Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, Dillingen 8 III 1607.
  2. Archiwum Główne Akt Dawnych, Warszawa, Archiwum Radziwiłłów, dz. IV, kop. 175, Jan Albrycht Radziwiłł, Listy Jana Albrychta Radziwiłła do stryja Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, Dillingen 1 IX 1607; 4 I 1608.
  3. Die Matrikel der Universitat Dillingen, t. 1, wyd. T. Specht, Dillingen, 1909-1913.
  4. Wojciech Wijuk Kojałowicz, Herbarz rycerstwa W. X. Litewskiego tak zwany Compendium czyli O klejnotach albo herbach, których familie stanu rycerskiego w prowincyach Wielkiego Xięstwa Litewskiego zażywają, wyd. F. Piekosiński, 1897.

Przedmiotowa

  1. M. Chachaj, Zagraniczna edukacja Radziwiłłów, Lublin, 1995.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl