Grzegorz Massalski
Razem z bratem Jerzym w 1584 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie w Królewcu. Od 1589 roku towarzyszył wraz z bratem w podróżach zagranicznych wojewodzicowi nowogrodzkiemu Januszowi Tyszkiewiczowi. Uczyli się w Heidelbergu (zapisani 18 października 1589 roku), Bazylei (zapisani 5 listopada 1590 roku), Strasburgu (1590-1592) oraz Padwie (12 maja 1592 roku).
Związał się z dworem Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotki" i został mianowany głównym opiekunem jego synów podczas nauki. Początkowo opiekował się Janem Jerzym, Albrychtem Władysławem i Krzysztofem Mikołajem podczas ich nauki w kolegium jezuickim w Braniewie (1599-1601) oraz w Akademii Wileńskiej lub kolegium w Nieświeżu. Potem w 1604 roku udał się z podopiecznymi oraz drugim preceptorem Melchiorem Ditiusem na studia zagraniczne. Przez Warszawę, Poznań, Wrocław, Świdnicę, Pragę i Ratyzbonę udali się do Augsburga, gdzie przybyli 5 marca. Radziwiłłowie rozpoczęli nauki na tamtejszym kolegium (1604-1606), a Massalski opiekował się ich peregrynacją jako ochmistrz. Razem z nimi odwiedził także Monachium, Ingolstadt i Dillingen. Razem z Ditiusem dbał o katolickie wychowanie podopiecznych i minimalny kontakt z różnowiercami. Z powodu zbyt dużych wydatków, jakie poczynił Massalski w Augsburgu oraz nieznajomości Italii, został odwołany przez Radziwiłła "Sierotkę" do kraju, a w dalszą podróż do Italii wysłał innych preceptorów.
Był starostą petruńskim (1596).
Żył w XVI-XVII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.