EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Ignacy Grebel

Ur. 1741 Śląsk
Zm. 09.03.1790 Kraków

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

W swoich sklepach wynajmowanych przy krakowskim Rynku obok towarów importowanych z zagranicy, w latach siedemdziesiątych XVIII wieku sprzedawał kilka książek (mszałów, brewiarzy). Duży pobyt spowodował, że otworzył księgarnię, a w 1775 roku wydał katalog książek i uznał się za bibliopolę królewskiego i Akademii Krakowskiej. Początkowo swoje książki tłoczył w Drukarni Seminarium Biskupio-Akademickiej, a w 1781 roku uzyskał przywilej królewski na samodzielny druk książek. Wśród drukowanych przez niego prac dominowały te o tematyce religijnej, ale nie brakowało świeckich - prac Mably'ego, Woltera, Rousseau, dzieł historycznych, filozoficznych i wychowawczych. Obok dzieł po polsku sprzedawał książki w językach obcych, których corocznie drukował katalog. Z czasem jego księgarnia rozrosła się i otworzył filie w Tarnowie i Podgórzu. 

Fakty z życia osobistego

Pochodził ze Śląska. 

Dnia 14 stycznia 1769 roku ożenił się z Marianną, wdową po A. Tobiaszowskim. Para doczekała się syna Antoniego Ignacego (1770-1799).

Żył w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Archiwum Państwowe, Kraków, Teki Grabowskiego XIII, XVI, XXIII, LXIII.

Przedmiotowa

  1. J. Pachoński, Grebel (Grebbel, Grebell, Gröbel, Gröbl) Ignacy, Polski Słownik Biograficzny, t. 8, Wrocław-Kraków-Warszawa, 1959-1960.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl