Wincenty Granowski
Barbara Potocka
Początkowo przebywał na dworze Adama Mikołaja Sieniawskiego w Brzeżanach. W roku 1708 odbył podróż do Francji przy poparciu hetmanowej i posła francuskiego Bonaca, gdzie podobnie jak starszy brat Franciszek Hieronim wstąpił na służbę do królewskich muszkieterów (1708-1709). Podobnie jak brata nękały go kłopoty finansowe, o których donosił możnemu protektorowi Sieniawskiemu.
Po powrocie do kraju pozostawał w służnie hetmana Sieniawskiego. Był pułkownikiem wojska koronnego, konferderatem tarnogrodzkim, starostą perejesławskim (1714). Ożeniony z Rozalią Marianną z Rosnowskich. Marszałek sejmiku gospodarczego w Haliczu (1717). Poseł na sejm (1722). Deputat na Trybunał Koronny (1725).
Żył w XVII-XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.