Wincenty Granowski
Barbara Potocka
Wraz z orszakiem Teresy Kunegundy Sobieskiej wyruszył w roku 1694 w podróż po Europie pod opieką Jerzego Kazimierza Woynarowskiego. Finansowo wspierał go stryj Jan Prokop - starosta żytomierski. Udał się z preceptorem do Paryża, gdzie już po przyjeździe został okradziony w gospodzie. W Paryżu popadł w długi i przysporzył opiekunowi wiele zmartwień. Pod koniec 1695 zmarł stryj, który finansował Franciszka. Młodzieniec był w trudnym położeniu, ale nadal pobierał nauki, nauczył się francuskiego, uczył się grać na instrumentach, tańczyć, fechtować i doskonalił umiejętności wojskowe. W Paryżu pomagał mu Stefan Karczewski, ale Franciszek ciągle wysyłał listy z prośbą do wojewody bełskiego Adama Mikołaja Sieniawskiego o protekcję i wsparcie finansowe. Chcąc się dalej uczyć, Franciszek pod koniec 1695 roku najął się do służby u Ludwika XIV w kompanii królewskich muszkieterów pod komendą markiza de Maupertuis (służył w latach 1695-1699). Mimo kłopotów nie chciał opuszczać Paryża, choć mimo pomocy ojca Wincentego oraz Sieniawskiego ciągle popadał w długi. Odbył również karę aresztu za pojedynek z Antonim Andrzejem Morsztynem (1697). Jego wieloletni pobyt w Paryżu zakończył się w 1700 roku, kiedy powrócił do kraju.
Po powrocie do kraju wstąpił do wojska koronnego. Był związany z hetmanem Adamem Sieniawskim. Był pułkownikiem arkebuzerii w regimencie Sieniawskiego (1704), brał udział w walkach ze Szwedami i zwolennikami Leszczyńskiego. Ponadto był generałem (1708) oraz generalnym inspektorem piechoty (1720) i konfederatem dzikowskim. Ożenił się z Marianną z Lipskich.
Żył w XVII-XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.