EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Stanisław Grochowski

Ur. 1542
Zm. 1612

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Kształcił się w kolegium jezuickim w Pułtusku, gdzie opiekę sprawowali nad nim m.in. Jakub Wujek i Piotr Skarga.

Etapy kariery dot. edukacji

Jako protegowany Michała Działyńskiego, wojewody inowrocławskiego, a następnie brzeskokujawskiego, napisał instrukcję związaną z edukacyjną podróżą zagraniczną jego synów, opatrzoną tytułem "Do siedmiu rodzonych wielkiej nadzieje pacholąt, wojewodziców inowrocławskich" (wydane w tomie "Toruńskie noce" z 1610 roku). 

 

Fakty z życia osobistego

Pochodził ze szlacheckiej rodziny z Mazowsza. Był kustoszem kruszwickim. W trakcie pobytu w Krakowie wstąpił do bractwa Wniebowzięcia Najświętszej Panny przy kościele św. Piotra.

Żył w XVI-XVII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Stanisław Grochowski, Wirydarz abo Kwiatki rymów duchownych o dziecięciu Panu Jezusie, oprac. J. Dąbkowska, Warszawa, 1997.
  2. Stanisław Grochowski, Toruńskie noce, oprac. R. Krzywy, Warszawa, 2017.

Przedmiotowa

  1. A. Bełcikowski, Ks. Stanisława Grochowskiego żywot i pisma, Lwów, 1893.
  2. R. Krzywy, Wiersze Stanisława Grochowskiego ułożone przed podróżami synów Michała Działyńskiego, [w:] Źródła do dziejów staropolskich podróży edukacyjnych, red. D. Żołądź-Strzelczyk, M.E. Kowalczyk, Poznań, 2017.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl