EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Aureli Augustyn od Najświętszego Sakramentu Chryszkiewicz

Ur. 1700
Zm. 1758 Troki

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

Nauczał gramatyki w Wieluniu, poezji w Collegium Regio w Warszawie. W Podolińcu pełnił obowiązki profesora humaniory dla nowicjuszy i jednocześnie kaznodziei. Potem uczył wymowy w szkołach publicznych w Rzeszowie, Piotrkowie i Warszawie, a w Łukowie i Piotrkowie (tu filozofii).

Był także kaznodzieją w katedrze wileńskiej, konsyliarzem prowincji pijarskiej w Polsce, wicedyrektorem szkolnym, aż wreszcie teologiem nadwornym.

Wydał drukiem kilka panegiryków i kazań.

Fakty z życia osobistego

Żył w XVII-XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Szymon Bielski, Vita et scripta quorumdam e congregatione Cler. Reg. Scholarum Piarum in provincia Polona professorum, qui operibus editis patriae et ecclesiae proficuis nomen suum memorabile facerunt, Warszawa, 1812.

Przedmiotowa

  1. S. Szczotka, Chryszkiewicz (Chryczkiewicz) Aureli Augustyn od Najśw. Sakramentu, Polski Słownik Biograficzny, t. 5, Kraków, 1939-1946.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl