EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Jan Godfryd Schütz (Szyc)

Ur. brak danych
Zm. brak danych

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Był doktorem filozofii

Etapy kariery dot. edukacji

Od roku szkolnego 1780/1781 był nauczycielem języka niemieckiegolubelskiej szkole wojewódzkiej. Wedle raportu rektora Antoniego Camelina Szyc był nauczycielem o dobrych predyspozycjach, niestety jednak źle się prowadzącym i niezbyt systematycznym. Prawdopodobnie dlatego po roku szkolnym 1782/1783 został usunięty ze szkoły, a na stanowisku zastąpił go Józef Czech. W 1781 roku sporządził półroczny raport "O naukach niemieckich". 

Fakty z życia osobistego

Żył w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Archiwum Państwowe, Lublin, 527, nr 1, Gimnazjum Wojewódzkie Lubelskie - Regestr studentów.

Przedmiotowa

  1. Z. Kukulski, Pierwsi nauczyciele świeccy w szkole wydziałowej lubelskiej w dobie Komisji Edukacji Narodowej, Lublin, 1939.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl