EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Wojciech Jakubowski

Ur. 1712
Zm. 03.12.1784 Warszawa

Dane rodziców

Franciszek Jakubowski

Helena Rupniewska

Wychowanie i wykształcenie

Po ukończeniu kolegium jezuickiego we Lwowie, w 1732 roku dzięki protekcji Tarłów udał się do Francji, gdzie dwa lata później wstąpił do wojska, do francuskiego pułku Royal-Pologne.

Etapy kariery dot. edukacji

Oprócz kariery wojskowej i dyplomatycznej (był członkiem francuskiego Secrèt du roi) zajmował się twórczością literacką. Publikował wiersze na cześć wojewody nowogrodzkiego Józefa Jabłonowskiego ("Celsissimo Josepho Prussio Jabłonowski" znajdujący się w "Tabulae Jablonovianae"), Adama Kazimierza Czartoryskiego czy Stanisława Konarskiego (napisał również jego życiorys). Ogłaszał również swoje utwory w „Zabawach Przyjemnych i Pożytecznych”. Oprócz tego zajmował się translatorstwem i przekładał dzieła z języka francuskiego. W 1760 roku przetłumaczył i wydał "Przyjaciela białych głów" J. P. Boudier de Villermeta. W 1764 roku przełożył "Odę o mądrym królu" Konarskiego. Obok tego tłumaczył Horacego czy La Fontaine’a. Jako literat był uczestnikiem organizowanych przez Stanisława Augusta obiadów czwartkowych, a także członkiem salonów literackich prowadzonych przez Barbarę Sanguszkową oraz Adama Kazimierza Czartoryskiego

Fakty z życia osobistego

Dnia 18 lutego 1768 roku wziął ślub z Salomeą Łoską (zm. 1819), córką Adama, chorążego owruckiego. Ich intercyzę przedmałżeńską podpisał sam Stanisław August Poniatowski. Małżeństwo doczekało się trzech córek: Barbary (późniejszej żony Andrzeja Boskiego), Izabeli (żony Juliusza Krosnowskiego) oraz Józefy.

Żył w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Biblioteka Książąt Czartoryskich, Kraków, rkp. 1136, 1153, Wojciech Jakubowski, Listy do J. A. Jabłonowskiego.
  2. Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Wrocław, rkp. 566, 5427/III, 11825/II.
  3. Biblioteka Narodowa, Warszawa, Zbiór Morsztynów, sygn. 88, Wojciech Jakubowski.
  4. Biblioteka Narodowa, Warszawa, Biblioteka Ordynacji Zamoyskich, sygn. 1413, Wojciech Jakubowski, Wiersze różne.

Przedmiotowa

  1. E. Aleksandrowska, Jakubowski Wojciech, Polski Słownik Biograficzny, t. 10, Wrocław-Warszawa-Kraków, 1962.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl