EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Antoni Michałowski

Ur. 1730
Zm. 1792

Dane rodziców

Józef Antoni (zm. 1744)

Teresa Małachowska

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

Najpóźniej wiosną 1753 roku wyjechał w zagraniczną podróż edukacyjną, gdyż w lipcu znajdował się w Paryżu. W czasie pobytu w stolicy Francji uczęszczał na pokazy fizyki eksperymentalnej Jeana-Antoine'a Nolleta odbywające się w Collège de Navarre oraz zapoznał się z Francuską Akademią Nauk, gabinetem osobliwości René Antoine Ferchault de Réaumura czy fabrykami szkła. W chwilach wolnych zwiedzał paryskie pałace (Palais Royal, pałac księcia Thelar, Château de Madrid, Pałac i Ogród Luksemburski, pałac książąt de Rohan-Soubise), kościoły (Notre Dame de Paris) i spacerował po Tuilleries czy Cours la Reine. Ponadto w sierpniu 1753 roku zwiedził pałac i ogród Burbonów w Wersalu oraz słynne z wód termalnych Plombières-les-Bains. Nie stronił od przebywającej w Paryżu szlachty z Rzeczpospolitej i spotykał się z odbywającymi swoje tury kawalerskie Piotrem Małachowskim (1730–1799), Józefem Jerzym Hylzenem (1736-1786) oraz Ignacym (ur. 1733) i Marcinem Załuskimi, synami kuchmistrza wielkiego litewskiego Jana Prospera. W dniu 7 lutego 1754 roku opuścił Paryż i udał się w drogę powrotną do Rzeczpospolitej, gdzie we wrześniu był posłem na sejmie zwyczajnym.

Fakty z życia osobistego

Ożenił się z Józefą z Wielopolskich, z którą nie miał dzieci. 

Żył w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Józef Jerzy Hylzen, Juozapo Jurgio Hilzeno 1752–1754 metu keliones dienoraštis/Dziennik podróży Józefa Jerzego Hylzena z lat 1752–1754, wyd. J. Orzeł, A. Pacevičius, S. Roszak, Wilno, 2013.

Przedmiotowa

  1. H. Dymnicka Wołoszyńska, Michałowski Antoni, Polski Słownik Biograficzny, t. 20, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk, 1975.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl