EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Marcin Załuski

Ur. brak danych
Zm. 07.12.1765

Dane rodziców

Jan Prosper Załuski (zm. 1745)

Wiktoria Szołdrska

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

Po skończonej w 1749 roku edukacji w kraju razem ze starszym bratem Ignacym udał się w zagraniczną podróż edukacyjną. Zwiedzając pod opieką D’Ambleta, wieloletniego guwernera i preceptora Załuskich, Europę, na dłuższy czas zatrzymali się w Paryżu. Przebywali tam co najmniej od lipca do października 1753 roku. Uzupełniali edukację, uczęszczali na pokazy fizyki eksperymentalnej Jean-Antoine'a Nolleta, a być może pobierali nauki we Francuskiej Akademii Nauk. W czasie wolnym od nauki zwiedzano paryskie i podparyskie pałace pałace: Château de Sceaux, Meudon, Saint Cloud, Choisy-le-Roi. Zawarł też znajomości ze szlachtą z Rzeczpospolitej: Piotrem Małachowskim, Józefem Jerzym Hylzenem, Antonim Michałowskim

Fakty z życia osobistego

Jego żoną była Barbara Zalewska, która urodziła mu syna Bogumiła, szambelana królewskiego.

Żył w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Józef Jerzy Hylzen, Juozapo Jurgio Hilzeno 1752–1754 metu keliones dienoraštis/Dziennik podróży Józefa Jerzego Hylzena z lat 1752–1754, wyd. J. Orzeł, A. Pacevičius, S. Roszak, Wilno, 2013.
  2. D'Amblet, Program publicznego popisu Ignacego i Marcina Załuskich, kuchmistrzowiczów W. X. Lit., Kraków, 1749.

Przedmiotowa

  1. T. Żychliński, Złota księga szlachty polskiej, r. 8, Poznań, 1866.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl