EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Kazimierz Siemienowicz (Siemianowicz, Simienowicz)

Ur. 1600 Żmudż
Zm. 1651

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Już w młodości chciał poświęcić się służbie wojskowej, dlatego doskonalił swoją wiedzę w wielu dziedzinach, od arytmetykigeometrii, statystyki przez mechanikę, hydraulikę, pneumatykę, optykę, chemię po architekturę cywilną i wojskową.

Etapy kariery dot. edukacji

Umiejętności teoretyczne doskonalił w praktyce, biorąc udział w wielu oblężeniach i bitwach artyleryjskich toczonych w kraju (wojna polsko-moskiewska z lat 1632-1634), jak i za granicą (Niderlandy). W 1648 roku dzięki nominacji króla Władysława IV został zastępcą dowódcy artylerii koronnej. W 1649 roku po raz kolejny udał się do Niderlandów, aby tam skończyć książkę o sztuce artyleryjskiej. "Artis magnae artilleriae pars prima…" zostało wydane po raz pierwszy w języku łacińskim w 1650 roku w Amsterdamie (później doczekało się przekładu na język francuski, niemiecki, angielski i polski). Praca składała się z pięciu ksiąg, kolejno omawiających budowę działomiaru, typy prochu strzelniczego, rodzaje rakiet, amunicji i urządzeń pirotechnicznych. Praca miała pokazać, że artyleria to nie rodzaj rzemiosła, a poważna nauka oparta na specjalistycznej wiedzy. Aby wykład poważniejszy i klarowniejszy, wzbogacił swoje dzieło w wiele rysunków i oparł się na liczącej wiele pozycji literaturze. Mimo że autor zapowiedział drugą część swojego dzieła, to ta nie ukazała się. 

Fakty z życia osobistego

Wywodził się z litewskiej rodziny herbu Ostoja pochodzącej prawdopodobnie ze Żmudzi. 

Żył w XVI-XVII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Archiwum Główne Akt Dawnych, Warszawa, Archiwum Publiczne Potockich, rkps 44, Rachunki mnie Krzysztofa Arciszewskiego Armatnego Koronnego.
  2. British Library, Londyn, Add MS 10838, Della Grand Arte Dell Artileria.
  3. Kazimierz Siemienowicz, Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza, tekst łac. do druku przygot. oraz tł. na jęz. pol. dokonał R. Niemiec ; red. nauk., wstęp i koment. T. Nowak, Warszawa, 1963.

Przedmiotowa

  1. T. Nowak, Kazimierz Siemienowicz, ok. 1600 – ok. 1651, Warszawa, 1969.
  2. T. M. Nowak, Siemienowicz (Siemianowicz, Simienowicz) Kazimierz, Polski Słownik Biograficzny, t. 37, Warszawa–Kraków, 1996-1997.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl