EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Szymon Syreniusz

Ur. 1540
Zm. 29.03.1611

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

W 1560 roku rozpoczął studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Krakowskiego. Później rozpoczął również studia lekarskie. W 1569 roku uzyskał stopień magistra sztuk wyzwolonych i doktora filozofii. Około 1570 roku wyruszył w podróż edukacyjną jako preceptor Wojciecha Herburta z Fulsztyna i Jerzego Kormanickiego, z którymi w 1570 roku zapisał się na Uniwersytet w Ingolstadt. Zwiedzając Niemcy, Szwajcarię i Węgry, oglądał słynne ogrody botaniczne, w których zdobywał wiedzę botaniczną. W 1573 roku wrócił do Krakowa, gdzie rozpoczął bezpłatne wykłady. Rok później wyjechał do Padwy, gdzie studiował na wydziale medycznym i 13 lutego 1577 roku uzyskał stopień doktora medycyny tamtejszego uniwersytetu

Etapy kariery dot. edukacji

Po powrocie do Krakowa pracował bezpłatnie na Uniwersytecie, a później przeniósł się do Lwowa. Tam rozpoczął praktykę lekarską i zajął się badaniem okolicznej flory. W 1589 roku powrócił do Krakowa i wstąpił do Arcybractwa Miłosierdzia i objął stanowisko lekarza ubogich z fundacji Piotra z Poznania. Pracując charytatywnie, wykładał na Uniwersytecie i przez wiele lat (od ok. 1580 do 1611) pracował nad zielnikiem.  Został on wydany - z pomocą finansową królewny Anny Wazówny - w 1613 roku w Krakowie. Jego podstawą były prace starożytnych, średniowiecznych i renesansowych „zielopisarzy”. Liczące 1584 strony dzieło jest najobszerniejszym i najważniejszym staropolskim dziełem o botanice. Składa się z pięciu ksiąg poświęconym roślinom zielnym, w których autor zamieścił ponad 800 taksonów roślin i 565 ich drzeworytniczych wizerunków. Dzieło skierowane było głównie do lekarzy, aptekarzy i cyrulików.

Fakty z życia osobistego

Żył w XVI-XVII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Szymon Syrenius, Zielnik Herbarzem z ięzyka Łacinskiego zowią. To iest Opisanie własne imion, kształtu, przyrodzenia, skutkow, y mocy Zioł ..., Kraków, 1613.

Przedmiotowa

  1. A. Saar-Kozłowska, Zielnik Szymona Syreniusza, Rocznik Elbląski, t. 24, 2012.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl