EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Bartłomiej, imię zakonne Adolf Kamiński

Ur. 08.09.1737 Bereźnica
Zm. 09.02.1781 Nieśwież

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Uczył się w szkołach pijarskich, w latach 1761-1763 studiował w RzymieCollegium Nazarenum, gdzie został powołany na członka akademii Arcadia.

Etapy kariery dot. edukacji

Był nauczycielem w szkołach pijarskich w Warężu, Międzyrzeczu Koreckim, Złoczowie, Warszawie (1766-1770), następnie w warszawskim Collegium Nobilium.

W czasie pobytu w Warszawie zajął się krytycznym przekładem pism Mably'ego, opatrując je wstępami i starając się rodakom idee francuskiego filozofa. W 1774 roku opublikowano jego "Edukację obywatelską". Praca była odpowiedzią na apel Komisji Edukacji Narodowej i próbą przedstawienia autorskiej koncepcji systemu edukacyjnego.

Fakty z życia osobistego

W ostatnich latach życia związany z dworem wojewody wileńskiego Karola Radziwiłła.

Żył w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Adolf Kamieński, Powszechne szkolenie narodu, [w:] Komisja Edukacji Narodowej. Wybór źródeł, wyd. S. Tync, Wrocław, 1954.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl