EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Piotr Zawadzki

Ur. brak danych
Zm. 1796

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

Należał do najwybitniejszych drukarzy warszawskich. Około 1770 roku uruchomił w Warszawie odlewnie czcionek. W latach osiemdziesiątych XVIII wieku wprowadził do swojej giserni spopularyzowany przez drukarzy lipskich system odlewu czcionek nutowych. Dnia 4 sierpnia 1789 roku założył własną drukarnię mieszczącą się na Starym Mieście w kamienicy Samuela Palewskiego przy ul. Piekarskiej. Tłocznia odegrała znacząca rolę w czasie Sejmu Wielkiego i insurekcji kościuszkowskiej. Drukował prace nie tylko w języku polskim, lecz także w hebrajskim. 

 

Fakty z życia osobistego

Był mężem Magdaleny Zawadzkiej, która po jego śmierci prowadziła drukarnię (do 1808 roku).

Żył w XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Biblioteka Książąt Czartoryskich, Kraków, 725, P. Dufour, O urządzeniu drukarń krajowych.

Przedmiotowa

  1. B. Golka, Rozwój drukarstwa prasowego i układu graficznego prasy polskiej do roku 1939, Rocznik Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego, 10/3, 1971.
  2. J. Szczepaniec, Warszawskie drukarnie mieszczańskie w dobie Oświecenia, [w:] Warszawscy drukarze, wydawcy, księgarze, Warszawa, 1995.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl