EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Sebastian Jan Piskorski

Ur. 1636 Skawina
Zm. 17.07.1707 Kraków

Dane rodziców

Marcin Piskorski

Wychowanie i wykształcenie

Studiował na Akademii Krakowskiej, kończąc ten etap edukacji uzyskaniem tytułu bakałarza sztuk wyzwolonych w 1660 roku. W toku dalszych studiów otrzymał tytuł magistra w 1664 roku. Po dłuższej przerwie rozpoczął w Krakowie studia prawnicze, które kontynuował podczas wyjazdu edukacyjnego do Italii (1671-1672). Najpierw immatrykulował się na uniwersytecie w Padwie. Natomiast w 1672 roku uzyskał tytuł doktora obojga praw w Rzymie.

Etapy kariery dot. edukacji

Niezwłocznie po zakończeniu studiów rozpoczął działalność nauczycielską, zostając profesorem poetyki, a później retoryki w krakowskich Szkołach Nowodworskich. Odznaczył się jako reżyser szkolnych przedstawień teatralnych, wystawiając sztuki głównie o tematyce religijnej i historycznej.

W 1669 roku objął posadę wykładowcy na wydziale filozoficznym Akademii Krakowskiej.

W drugiej połowie lat sześćdziesiątych XVII wieku rozpoczął karierę prywatnego nauczyciela synów bogatej szlachty i magnaterii koronnej i litewskiej. Był guwernerem trzech synów kasztelana kamienieckiego Franciszka Szembeka (Stanisława, Przecława i Aleksandra). Zapewne dzięki mediacji Szembeków został również guwernerem synów Michała Kazimierza Radziwiłła (Karola Stanisława i Jerzego Józefa). Równolegle był też na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XVII wieku nauczycielem królewicza Jakuba Ludwika Sobieskiego. Piskorski często przebywał wówczas w Jaworowie, ucząc swoich podopiecznych prawa oraz wybranych elementów historii i praktyki ustroju państwowego. Piastował liczne stanowiska na Uniwersytecie Jagiellońskim, będąc jego sześciokrotnym rektorem. Zachowały się rękopiśmienne teksty jego wykładów z zakresu prawa cywilnego z roku 1686.

Fakty z życia osobistego

Wywodził się z ubogiej szlachty małopolskiej.

Był kanonikiem krakowskim i uznanym kaznodzieją.

Żył w XVII-XVIII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. Biblioteka Jagiellońska, Kraków, rkps 2406, Sebastian Piskorski, Wykłady z prawa.
  2. Biblioteka Jagiellońska, Kraków, rkps 3838, Sebastian Piskorski, Wykłady.

Przedmiotowa

  1. H. Barycz, Nowe i stare elementy w wychowaniu rodziny Sobieskich, Wrocław, 1956.
  2. W. Baczkowska, Piskorski Jan Sebastian, Polski Słownik Biograficzny, t. 26, Wrocław, 1981.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl