Józef Antoni Bohusz
Wiktoria Świętorzecka
Pierwsze nauki pobierał u wileńskich jezuitów. Wychowanek ich Collegium Nobilium w Wilnie i Akademii Wileńskiej, wstąpił do zakonu jezuitów w roku 1761. W Akademii studiował filozofię, teologię i prawo, przez pewien czas także w Rzymie.
Był guwernerem Franciszka Sapiehy, generalnym wizytatorem szkół litewskich. Przyczynił się do obrony praw języka litewskiego. Ten lituanista w dziele "O początkach narodu i języka litewskiego" (Warszawa 1808) głosił, że język litewski jest odpowiedni także dla kultury wysokiej, a więc dla opisu złożonych stanów ducha, dla potrzeb literatury i sztuki. Był autorem dodatku do książki "Poprawa błędów [...] przez Onufrego Kopczyńskiego napisanej" (Warszawa 1808).
Od roku 1804 był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Żył w XVIII-XIX wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.