EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Adam Hieronim Sieniawski

Ur. 1623
Zm. 25.01.1650

Dane rodziców

Prokop Sieniawski (ok. 1602-1627)

Anna Eufrozyna Chodkiewicz

Wychowanie i wykształcenie

Wcześnie osierony przez ojca, pozostawał  pod opieką matki oraz babki Katarzyny Sieniawskiej, przebywając głównie w Brzeżanach

W latach 1636-1640 pobierał nauki w Kolegium Nowodworskiego w Krakowie. W ciągu czterech lat, pod opieką nauczycieli: Jakuba Piotrowickiego i jego pomocnika Jakuba Kubitkowica, przerobił trzy klasy: od retoryki po gramatykę. Zdolny i pilny, występował w licznych popisach oratorskich, dzięki którym zyskał przydomek "sławnej Aten Sarmackich ozdoby", oraz uczestnicząc w turniejach poetyckich z okazji ślubu Władysława IV z Cecylią Renatą w 1637 roku oraz wjazdu pary królewskiej do Krakowa w 1638 roku.

Etapy kariery dot. edukacji

Fakty z życia osobistego

Po zakończeniu nauki w 1640 roku powrócił do Brzeżan.

Żył w XVII wieku.


Bibliografia

Podmiotowa

  1. A. Wojtkowicki, Applausus Illmo [...] A. H. a Granow Sieniawski [...] cum in Palestra oratoria Tartaros in solo proprio esse persequendos censeret, Praesidente [...] Iac. Piotrowicki, Kraków, 1640.

Przedmiotowa

  1. H. Barycz, Rzecz o studiach w Krakowie dwóch generacji Sobieskich, Kraków-Wrocław, 1984.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl